Powered By Blogger

piątek, 17 stycznia 2020

Fun? Nie, mam partnera

Praktyki homoseksualne nadal są tematem tabu, chociaż wiele żartów osób heteroseksualnych do nich się odnosi.  Na wielu portalach dla gejów seks jest ważnym zagadnieniem.  Na tyle ważnym, że wielu mężczyzn homoseksualnych szuka tylko i wyłącznie przygód bez nawiązania trwałej relacji.  Nie jest to domena tylko i wyłącznie portali dla osób nieheteroseksualnych bo w "świecie hetero" temat seksu też jest na porządku dziennym. Oczywiście seks nie jest jedynym aspektem jaki interesuje nas w odniesieniu do gejów.  Wielu szuka też przyjaźni, znajomości do wspólnych wypadów, do podróży.  Można spotkać też wiele par homoseksualnych, które zaprzyjaźniają się z drugą parą.  Jedne pary będą utrzymywały się tylko na poziomie relacji, inne zaś przekroczą granicę i pozwolą sobie na zdradę kontrolowaną szukając nowych doznań i doświadczeń w różnych konfiguracjach. 




Seks nie jest tylko i wyłącznie częścią miłości.  Mimo to jest to zawsze forma bliskości, której bezwzględnie poszukują wszyscy nawet jeśli jest to tylko "jednorazowy numerek". Bliskość oraz namiętność to dwie potrzeby jakie mogą być zaspokojone poprzez seks.  Trójczynnikowa Teoria Miłości Sternberga zakłada, że oprócz bliskości i namiętności także zaangażowanie jest jedną z ważniejszych komponentów miłości (Olesiński, 2012). Chociaż niektóre wyzwania oraz specyficzne aspekty relacji homoseksualnych nie muszą wiązać się z jednym z trzech wymienionych składowych miłości, to można je przyporządkować do jednego z aspektów uczucia według założenia, że intymność w największym stopniu związana jest z procesami emocjonalnymi, zaangażowanie związane jest z procesami poznawczymi a namiętność zaś z procesami motywacyjnymi człowieka (Diessner, Frost i Smith, 2004). Jak zatem można zauważyć intymność, której częścią również jest seks jest związana z procesami emocjonalnymi, stąd często nieumiejętność zahamowania tego popędu pod wpływem silnych emocji, jakie towarzyszą zbliżeniom.  Można też pokusić się o wniosek, iż seks jest też próbą zaspokojenia potrzeb emocjonalnych. Idąc tym tropem można sądzić, iż zdrada bez względu na to czy ma miejsce w związku hetero czy homoseksualnym wynika z zaburzeń w sferze emocjonalnej w relacji partnerów a "skok w bok" ma zaspokoić potrzeby emocjonalne, które zostały zaniedbane przez partnera.  

Orientacja seksualna dotyczy pragnień, wyobrażeń oraz systemu motywacyjnego człowieka, a nie tylko i wyłącznie sposobu realizacji popędu seksualnego (Brzask, 2008). Można zatem sądzić, że błędne są mity i stereotypy dotyczące tego, iż osoby homoseksualne nie są stałe w uczuciach i "zmieniają partnerów jak rękawiczki". Z różnych badań mężczyzn homoseksualnych wynika bowiem, że 40-60% z nich jest aktualnie w stałych związkach, zaś wśród homoseksualnych kobiet odsetek ten jest większy i wynosi od 45 do 80% (Lew-Starowicz, 1999). Negatywne stereotypy dotyczące mniejszości seksualnych obniżają satysfakcję seksualną homoseksualnych mężczyzn (Biss i Horne, 2005). Mimo, iż Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, zakłada, że osoby w związkach homoseksualnych odczuwają taką samą satysfakcję i prezentują takie same zaangażowanie a także mają takie same cele oraz wartości, co osoby w związkach heteroseksualnych, to istniejące badania (Sharon 2007; Lew- Starowicz, 1999) i odczucia osób homoseksualnych uwidaczniają inną dynamikę oraz  charakterystykę związków damsko-damskich i męsko-męskich (Riggle, Whitman, Olson, Rostosky i Strong, 2008). Nie oznacza to bowiem, że związki te nie są tak samo silne i trwałe co damsko-męskie. Zainteresowanie seksem jakie można dostrzec na portalach randkowych dla gejów, może wynikać z lęku przed zaangażowaniem, które definiuje się jako decyzyja, działanie oraz myśli ukierunkowane na tworzenie stałej relacji niezależnie od różnorodnych przeszkód (Wojciszke, 2010).




Uniemożliwienie sformalizowania związku damsko-damskiego i męsko-męskiego wydaje się być czynnikiem nie tylko mogącym mieć negatywny wpływ na trwałość relacji, lecz również obniżającym satysfakcję ze związku a brak zobowiązań  związanych ze wspólnotą majątkową, kiedy partnerzy nie są od siebie uzależnieni finansowo i brak zobowiązań prawnych wynikających z niemożności legalizacji związku pozwala łatwiej ten związek zakończyć, nie pozwala to jednak pogłębić relacji przez wspólne rozwiązywanie kryzysów w związku (Olesiński, 2012). 
Można zatem sądzić, że brak możliwości legalizacji małżeństw jednopłciowych może wpływać na brak zaangażowania w tworzenie głębszej relacji nieopartej wyłącznie na seksie. Relacje bez zobowiązań, krótkotrwałe, powierzchowne oraz instrumentalne, nie wydają się w dłuższej perspektywie czasu satysfakcjonujące (Myers, 1999). Zatem seks, którego tak intensywnie poszukują mężczyźni homoseksualni na portalach dla gejów nie wydaje się być predyktorem szczęścia a jedynie chwilową satysfakcją wynikającą z zaspokojenia popędu seksualnego.




W polsce, społecznie bardziej akceptowany jest homoseksualizm kobiet oraz związki damsko-damskie niż relacje męsko-męskie, co może powodować obniżenie poczucia zobowiązań względem siebie partnerów w relacji męsko-męskiej (Szukalski, 2005) i tym samym może obniżać to zaangażowanie w relację, mężczyźni tacy zatem będą poszukiwać powierzchownych relacji opartych wyłącznie na seksie. Pomimo tego, że krótkotrwałe relacje nie zaspokajają potrzeby bliskości, to mężczyźni homoseksualni częściej od mężczyzn oraz kobiet  heteroseksualnych zawierają przygodne kontakty seksualne, co jednak nie zmienia faktu, iż zarówno homoseksualni mężczyźni jak i homoseksualne kobiety poszukują partnerów, długotrwałej relacji intymnej a także, że bycie w monogamistycznej relacji pozytywnie wpływa na poziom zadowolenia z życia seksualnego (Gobrogge, Perkins, Baker, Balcer, Breedlove i Klump, 2007). Długotrwałe relacje, w tym związek mogą zatem być predyktorem ogólnego zadowolenia z życia, nie tylko seksualnego.






Wysoka liczba partnerów seksualnych u homoseksualnych mężczyzn może wynikać nie z orientacji seksualnej, lecz z  płci - mężczyźni heteroseksualni także podejmują przygodne kontakty seksualne ale mniejsza ilość partnerek wynika z mniejszego zainteresowania kobiet takimi kontaktami (Bailey, Gaulin, Agyei i Gladue, 1994). Nie oznacza to bowiem, że przelotne kontakty seksualne są domeną tylko i wyłącznie przypisaną portalom dla osób homoseksualnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz