Powered By Blogger

sobota, 12 czerwca 2021

Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby czyli strategie radzenia sobie w żałobie

Śmierć jest trudnym przeżyciem mimo, iż każdy wie, że wszystkich nas prędzej czy później to czeka. Można próbować przygotować się na śmierć i w pewien sposób przepracować lęk przed umieraniem ale człowiek nigdy nie będzie w pełni na nią gotowy. Lęk przed śmiercią jest naturalny, bowiem jest to lęk przed nieznanym, czego nie da się wcześniej doświadczyć. Ludzie stosują różne strategie radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby i przepracowania żałoby. Żeby żałoba została prawidłowo przepracowana należy przejść wszystkie jej etapy. Pominięcie chociażby jednej z nich może prowadzić do żałoby powikłanej czyli takiej, która może przyczynić się 
do rozwoju depresji.
Etapy żałoby

1. Szok - nieważne, czy byliśmy na tę śmierć przygotowani, 
bo np. bliska osoba ciężko chorowała, czy śmierć nastąpiła niespodziewanie, ten szok i niedowierzanie się pojawią. 

2. Gniew - jesteśmy źli na cały świat, że ta sytuacja nastąpiła, przeżywamy ból,  nie możemy sobie z tym poradzić, ponieważ mimo wszystko człowiek do końca odsuwa od siebie myślenie o śmierci bliskiej osoby, działa tu bowiem mechanizm wyparcia i zaprzeczenia. 

3. Targowanie się - pojawia negocjowanie z samym sobą, człowiek stara się wszystko zrozumieć - sens życia i śmierci. 

4. Depresja - pojawia się płacz, osoby po stracie bliskiej osoby są zrozpaczone, smutne, czują się osamotnione i porzucone. 

5. Akceptacja - etap ten następuje po depresji i jest początkiem oswajania się z nową sytuacją, w której uświadamiamy sobie, że pomimo doświadczenia ogromnej straty nasze życie toczy się dalej i należy na nowo je przeorganizować i pogodzić z tym, co się stało.

Strategie radzenie sobie w żałobie

Styl skoncentrowany na zadaniu - osoba w żałobie koncentruje się na wszelkich przygotowaniach związanych 
z pogrzebem. Po pogrzebie może szukać sobie wszelkich zajęć, byleby nie myśleć o śmierci bliskiej osoby uciekając 
w pracę czy inne obowiązki, nawet nadmiernie

Styl skoncentrowany na emocjach - osoby o tym stylu radzenia sobie koncentrują się na swoich emocjach 
i odczuciach związanych ze stratą, analizują temat życia 
i śmierci oraz emocji z nimi związanych

Styl skoncentrowany na  unikaniu - człowiek unika tematu śmierci, w rozmowach nie porusza tematu osoby zmarłej, nawet jeśli ten się pojawi, zmienia temat. Są tu widoczne mechanizmy zaprzeczenia i wyparcia

Czynności zastępcze - osoba poszukuje wszelkich czynności, które pozwolą jej przestać myśleć o bliskim, który odszedł

Poszukiwanie kontaktów  towarzyskich 
- człowiek poszukuje ludzi, z jednej strony pragnąc pocieszenia i wsparcia a z drugiej może chcieć w ten sposób uciec od myśli na temat osoby zmarłej i śmierci. 
Osoba taka może chodzić na imprezy i we wszelkie miejsca gdzie będą ludzie. Widoczny może być tu mechanizm obronny racjonalizacji, gdzie osoba przedwcześnie może zaakceptować śmierć bliskiej osoby, twierdząc że trzeba żyć dalej i wychodzić do ludzi. 
Podsumowując, wszystkie etapy żałoby są istotne aby była ona niepowikłana. Mimo, iż w jednym z jej etapów pojawia się smutek i przygnębienie, to same w sobie nie prowadzą do pojawienia się depresji. Jedynie żałoba powikłana czyli taka, 
w której nie przejdzie się wszystkich etapów prowadzi do depresji. Ludzie powinni przejść takie same etapy żałoby, 
to jednak każdy stosuje różne strategie radzenia sobie z nią. Pogodzenie się ze stratą jest jednak niezbędne, żeby móc ułożyć sobie życie od nowa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz