Powered By Blogger

niedziela, 13 czerwca 2021

Metody walki z uzależnieniem od nikotyny


Każdy kto próbował rzucić palenie wie, że nie jest to proste. Jednych zmusza do tego sytuacja zdrowotna lub ekonomiczna a jeszcze innych mieszkaniowa. Tak na prawdę ilu palących, tyle przyczyn rzucenia papierosów, tyle samo zresztą metod leczenia uzależnienia od nikotyny. Rzucając palenie musisz uświadomić sobie, że jesteś uzależniony i nie kierujesz się racjonalnym i obiektywnym myśleniem. Wszelkie "racjonalne" osądy wynikają ze stosowania mechanizmów obronnych tj. racjonalizacji, zaprzeczenia czy wyparcia. Uświadomienie sobie swojego uzależnienia to pierwszy krok w drodze do uwolnienia się od nikotyny.
Metody na rzucenie palenia 

1. Zastanów się w jakich miejscach i sytuacjach najczęściej sięgasz po papierosa - ogranicz sobie dostępność do papierosów właśnie w takich krytycznych momentach oraz miejscach np. jeżeli zawsze palisz podczas picia kawy czy podczas korzystania z toalety, miej przy sobie w takich chwilach gumę do żucia z nikotyną bądź elektrycznego papierosa bez dodatku nikotyny, którymi możesz zastąpić papierosa.

2. Stopniowo ograniczaj liczbę wypalanych dziennie papierosów, przez około dwa tygodnie, zmień rodzaj palonych papierosów, stopniowo wybierając te o coraz mniejszej zawartości nikotyny aż do przejścia np. na papierosa elektronicznego bez zawartości nikotyny. 

3. Wymień powody, przez które zdecydowałeś się podjąć decyzję o rzuceniu palenie - weź pod uwagę korzyści oraz konsekwencje zdrowotne dla siebie i otoczenia, ekonomiczne czy estetyczne związane z wyglądem paznokci czy zapachu 
z ust. 
4.  Zacznij patrzeć na siebie jak na osobę niepalącą, 
za pomocą wizualizacji wyobrażaj sobie, że już nie palisz, zobacz miejsca i sytuacje, w których wcześniej paliłeś a teraz już tego nie robisz.

5. Zamiast mówic otoczeniu, że zamierzasz rzucić palenie, powiedz wszystkim, że już nie palisz, traktuj siebie jako osobę niepalącą, dzięki temu nie tylko otoczenie będzie postrzegało Cię jako osobę niepalącą ale Ty sam zaczniesz tak na siebie patrzeć.
6. Rozwijaj nowe zainteresowania oraz pasje typu malowanie, rysowanie czy pływanie. Pasje będą stymulować Twój mózg, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zapanować nad objawami odstawiennymi nikotyny, zarówno tymi fizycznymi, 
jak i psychicznymi.

7. Palenie nie jest metodą radzenia sobie ze stresem 
- znajdź inne, alternatywne i konstruktywne metody rozładowania napięć, typu pływanie, 
relaks na działce (bez papierosa), malowanie, śpiewanie czy spotkania z przyjaciółmi, którym oczywiście nie dasz się namówić na papierosa - bądź wytrwały w swoim postanowieniu!
8. Być może z wcześniejszych doświadczeń z rzucaniem palenia papierosów stosowałeś własne, skuteczne metody rzucenie palenia, które nie zostały wymienione powyżej 
- wykorzystaj je ponownie! 

9. Jeśli masz za sobą efektywne próby rzucania papierosów 
- przypomnij sobie jak się wtedy czułeś, zauważ że z własnego doświadczenia wiesz, że rzucenie palenia jest możliwe! 
Podsumowując, istnieją różne metody rzucenia palenia, jednak nie każda technika zadziała na każdego palącego. Część palących ma już za sobą jedną bądź więcej podejmowanych prób walki z uzależnieniem od nikotyny. Podejmując kolejną walkę z rzuceniem palenia papierosów nie powinno pomijać się metod, które zadziałały już wcześniej. Dla wzmocnienia efektu powinno się wprowadzić nowe  strategie w rzuceniu palenia. Wiele osób szuka też często jakiejś specjalnej okazji, żeby rzucić palenie, jednak każdy moment jest odpowiedni żeby rozstać się z nikotyną na zawsze, dlatego nie czekaj - rzuć teraz! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz