Powered By Blogger

środa, 25 marca 2020

Problem bezrobocia w kontekście pandemii koronawirusa

Utrata pracy jest sytuacją stresogenną dla każdego z nas. Różni ludzie w różny sposób radzą sobie z utratą zatrudnienia. Wielu z nich ma bowiem na utrzymaniu rodziny, co nie znaczy, że osoby samotne łatwiej znoszą utratę miejsca pracy i automatycznie źródła dochodu. Obecnie przyczyną utraty pracy jest niewątpliwie sytuacja pandemii na całym świecie. Jest to zatem aktualnie problem globalny. Zarówno utrata pracy jak i wybuch epidemii są czynnikami stresowymi. Część ludzi bowiem było zatrudnionych w Polsce na umowę zlecenie i jeśli firma z powodu pandemii była zmuszona zamknąć zakład, automatycznie osoba na zleceniu traciła możliwość zarobku. To jak osoba bezrobotna będzie radziła sobie z utratą pracy i poszukiwaniem nowej zależy też od tego jaki rodzaj wsparcia społecznego uzyska. 


Wymienia się kilka stylów radzenia sobie w stresujących sytuacjach tj. styl skoncentrowany na zadaniu, styl skoncentrowany na unikaniu w tym angażowanie się w czynności zastępcze i poszukiwanie kontaktów towarzyskich oraz styl skoncentrowany na emocjach. W ten sam sposób ludzie będą radzić sobie z bezrobociem w dobie epidemii. Jedni będą skoncentrowani na zadaniu, będą poszukiwać nowej pracy lub sposobu zapewnienia sobie zabezpieczenia finansowego na okres bierności zawodowej. Kolejni będą reagować unikowo, będą angażować się w czynności zastępcze czyli wszelkie pomysły na spędzenie wolnego czasu w okresie kwarantanny, poprzez unikanie problemu, na chwilę o nim zapominają. Podobne działanie ma poszukiwanie kontaktów towarzyskich. Co prawda w okresie pandemii, jedynym towarzystwem są domownicy ale poprzez angażowanie się w relacje z nimi, osoba taka zaczyna odnajdywać plusy bycia na bezrobociu, ponieważ może poświęcić więcej czasu bliskim. To zbliżając rodzinę, oddala taką osobę od celu jakim jest znalezienie pracy, dzięki której zarobi na utrzymanie siebie i bliskich. Jeszcze inni będą radzić sobie z brakiem pracy koncentrując się na swoich emocjach. Być może wolny czas będzie okresem przyglądania się sobie i pogłębiania wglądu w świat własnych doznań emocjonalnych i okresem samorozwoju. Jak widać różni ludzie na różne sposoby radzą sobie z bezrobociem. Część z tych sposób zbliża się do celu a część skutecznie od niego oddala, dlatego też ważnym czynnikiem jest wsparcie bliskich i przyjaciół. Dużą rolę w obecnej sytuacji odgrywa rząd, który próbuje pomóc osobom zmagającym się z koniecznością zawieszenia działalności czy pracy zarobkowej. W przypadku osób pracujących na umowę zlecenie najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby poszukanie nowego zatrudnienia na umowę o pracę w branży, której działalność nie została zawieszona z powodu pandemii, np. produkcja czy markety. 


Ważnym czynnikiem w podjęciu poszukiwań nowej pracy jest osobowość. To jakie cechy osobowości posiada osoba bezrobotna może rzutować na decyzję odnośnie poszukiwania pracy lub na wybór bierności zawodowej. W sytuacji epidemii i akcji społecznej z nią związanej tj. "Zostań w domu", wielu pracowników dokonało wyboru bierności zawodowej lub jej ograniczenia w postaci pracy zdalnej. Osoby pracujace na umowę zlecenie raczej nie mogą pozwolić sobie na takie wybory. Z drugiej strony pojawia się dylemat czy szukać nowej pracy, dzięki której zarobię na swoje utrzymanie ryzykując zdrowie a może nawet życie czy zadbać o swoje zdrowie i wybrać bierność zawodową. Jednak wybór pierwszej opcji również jest zadbaniem o siebie, ponieważ pandemia minie i życie wróci do normy i czy nie warto wziąć tego pod uwagę podejmując decyzję o poszukiwaniu nowej pracy? Ten dylemat każdy musi już rozwiązać sam zgodnie z własnymi przekonaniami, potrzebami, wartościami i priorytetami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz