Powered By Blogger

niedziela, 8 marca 2020

Zaprzeczenie - korzyści i straty w chorobie nowotworowej

Zaprzeczenie jest jednym z mechanizmów obronnych ego przed niechcianymi i nieakceptowanymi cechami, skłonnościami. Mechanizmy obronne służą temu, aby myśleć o sobie dobrze. Temu służy również zaprzeczenie, które polega na wypieraniu ze świadomości treści niechcianych, a w tym przypadku tego czego pacjent nie akceptuje jest niepomyślna diagnoza choroby nowotworowej. W człowieku narasta tak ogromny lęk przed tą chorobą, że zaczyna zaprzeczać jej istnieniu. W konsekwencji może on podejmować różne działania, które mogą służyć zadbaniu o siebie czy wręcz odwrotnie – służyć autodestrukcji.




Korzyścią zaprzeczania jest między innymi to, że człowiek mimo negatywnych, przykrych emocji odczuwanych z rozpoznaną diagnozą raka dąży do swego rodzaju homeostazy, co w połączeniu z rozpoczęciem leczenia wprowadza stan homeostazy zarówno w aspekcie emocjonalnym jak i fizycznym. Oczywiście ważne jest aby pacjent w końcu dopuścił do świadomości negatywny wynik badania i był świadomy emocji związanych z chorobą i leczeniem, ponieważ zaprzeczając nie będzie w stanie podjąć się terapii w przekonaniu o nieistnieniu choroby. Zaprzeczenie występuje bardzo często w pierwszej fazie przystosowania do choroby w postaci szoku i niedowierzania.




Zaprzeczenie też bardzo często następuje przed samą diagnozą, kiedy człowiek ma objawy i boi się zgłosić do lekarza z obawy przed potwierdzeniem choroby czy też z obawy przed samymi badaniami, które mogą być czasem nieprzyjemne jak między innymi kolonoskopia czy gastroskopia w celu wykluczenia zmian chorobowych w przewodzie pokarmowo-wydalniczym. Pacjent może wtedy zaprzeczać istnieniu objawów, stosując zamiennie różne mechanizmy obronne jak np. racjonalizację, że ‘’to pewnie nic groźnego i samo przejdzie’’, a kiedy objawy ustępują osoba taka utwierdza się w przekonaniu, że nic jej nie jest i tym bardziej nie zgłasza się do lekarza. Zanik objawów w połączeniu ze stosowanymi mechanizmami obronnymi może spowodować lepsze samopoczucie psychofizyczne. Jest to korzyść ze stosowania zaprzeczenia, jednak krótkotrwała, bo najczęściej prędzej czy później osoba ta będzie musiała zmierzyć się z diagnozą czy ewentualnym leczeniem, a w tej sytuacji lepsze jest aby odbyło się to jednak prędzej, co odgrywa kluczową rolę w przebiegu i leczeniu choroby nowotworowej.



   

Negatywnym czynnikiem czy też stratą może okazać się zaprzeczenie wtedy, kiedy pacjent nie potrafi dopuścić do świadomości konsekwencji możliwego braku reakcji na objawy. Bardzo ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, ponieważ same objawy nie muszą oznaczać rozpoznania raka, a stres generowany przed diagnozą nie ułatwi ”poradzenia sobie z ewentualnie potwierdzoną diagnozą nowotworu, dlatego warto korzystać z diagnostyki, tym bardziej w czasach istnienia ‘’Szybkiej Terapii Onkologicznej’’, która ułatwia wdrożenie szybkiego rozpoznania i leczenia nowotworu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz